آیا زنان انسان هستند؟

کاترین ا. مک کینون
 اعلامیۀ جهانی حقوق بشر تعریفی از انسان ارائه می‌دهد.1 این اعلامیه در سال ۱۹۴۸ به جهانیان اعلام کرد که یک انسان به صرف انسان بودنش حق و حقوقی دارد. پنجاه سال از آن زمان گذشته است. آیا هنوز نباید زنان را در شمار انسان آورد؟
اگر زنان انسان بودند، آیا ما محموله از پی محموله، از تایلند به فاحشه‌خانه‌های نیویورک قاچاق می‌شدیم؟2 آیا برده‌های جنسی و ابزاری برای تولید مثل بودیم؟ اگر انسان بودیم آیا چنین بود که برای یک عمر بدون مزد کار کنیم، بچه‌داری کنیم 3، آن گاه که جهیزیه‌ای اندک داریم یا مردان از ما خسته شده‌اند ، سوزانده شویم 4، اگر شوهرانمان مردند، بیوه باشیم و از گرسنگی بمیریم (اگر در پای جسد آنها سوزانده نشویم! 5) یا برای ارتباط جنسی فروخته شویم، چون ارزش کار دیگری را نداریم؟ آیا برای کفارۀ گناهان خانواده یا افزایش احترام خانوادگی برای ازدواج با کشیشان فروخته می‌شدیم؟ آیا چنین بود که حتی برای کار مزدی هم مجبور به انجام پست‌ترین کارها می‌شدیم و در حال ضعف و گرسنگی از ما بهره‌کشی می‌شد؟ آیا آلت تناسلی‌مان را می‌بریدند تا پاک شویم( مگر اعضای بدن ما آلوده‌است؟)

ادامه مطلب...

/ 4 نظر / 27 بازدید
کانون پیروان ولایت باخرز

با سلام و عرض ادب خدمت شما بنده از وب شما دیدن نمودم.وبلاگ بسیار جالب و آموزنده ای دارید.من به خودم دیدم تا با وبلاگتون تبادل لینک کنم.اگر شما موافقید تا با وب بنده تبادل لینک کنین،لطفا به وب حقیرانه ام بیاین و نظر بدین و بگین که با چه اسمی لینکتون کنم.من برای شما وقت گذاشتم و نظری نوشتم شما هم خواهشا برای من یک نظر کوچک در مورد وبلاگ و اشکالاتش بزارین.خوشحال میشم.باتشکر[گل][گل]

لیلای...

سلام جناب تراز گرامی واقعان تکان دهنده و قابل تامل بود من هم یک زنم و خوب می دانم زن بودن چه جرم بزرگیست به امید اینکه روزی نسل دختران و زنان آینده به عنوان انسان حقوق برابر با مردان داشته باشند

منصوره

ایا زنان انسان هستند؟ در نگاه اول خواندن این عبارت باعث خنده زهر الودی میشه !بله که انسان هستند. زن هم نوعی از بشر می باشد .خالق هستی انسان را به صورت نر وماده آفرید وخصیصه های بیولوژیکی ‘اجتماعی وفرهنگی باعث پیدایش نوع خاصی شدتحت عنوان زن! اما این موجودی که اسمش زن است در چه موقعیتی در چه وضعیتی تمام این ویزگی های سوزانده شدن وبرده شدن و.. را در ذات خود دارد.انسانهای اولیه هم چنین وضعیتی داشتند!انها که مادرتبار بودند والهه هایشان زن بود !این عنوان خیلی تیره است وبخشی از واقعیت را تمامیت گرایانه نمود میدهد.

صدرا

سلام مطلب قابل تامل و دردناکی بود و متاسفانه هنوز در بیشتر مناطق دنیا به زن به عنوان ابزاری برای لذت بردن نگاه می کنند چه آنجا که در ظاهر به زن اهمیت می دهند ولی در باطن فقط زیبایی زن برایشان مهم است و چه اینجا که کلاً خیلی زنان را بازی نمی دهند.