درباره من

من یکی از شهروندان دهکده جهانی ، یک ایرانی بختیاری هستم :)

به پاس دلیرمردیِ مردمان بختیاری که نامشان بر پیشانی تاریخ آزادی خواهی معاصر ایران می درخشد ، سربدارانی که هیچگاه حقشان را ادا نکردیم !  و همچنین به سنت دیرینه بختیاری ها که وقتی به هم می رسند و به جهت آشنایی می پرسند چه کسی هستی؟

و اما بعد...

در پی بالا گرفتن اعتراضات مردمی بر علیه حکومت سراسر فساد و ظلم وعیاشی محمد علی شاه قاجار، سپاهیان سلحشور بختیاری با رهبری سردار اسعد و گیلان به رهبری سپهدار تنکابنی به تهران گسیل شدند و در سه‌شنبه ۲۲ تیر ۱۲۸۸ (۲۴ جمادی‌الثانی ۱۳۲۷‏/۱۳ ژوئیهٔ ۱۹۰۹‏) و پس از 5 روز درگیری کنترل کامل تهران را به دست گرفتند و انقلاب مشروطهٔ ایران به ثمر نشست و منجر به متحصن شدن محمدعلی شاه در سفارت روسیه و سپس خلع او از سلطنت شد اما درحالیکه همگان بر سلطنت سردار اسعد متفق بودند،مجلس عالی احمد شاه را به جای وی نشاندند و هرچند که سردار اسعد بعنوان وزیر داخله و سپهدار تنکابنی بعنوان وزیر جنگ منصوب شدند اما این اتفاق تلخ که مورخین آن را نتیجه اغواگری روسها و عدم تمایل سردار اسعد به نشستن بر تخت شاهی می دانند سالها بعد اثرات شوم و ویرانگری برپیکر قوم لر و بختیاری ها گذاشت که تا به امروز نیز ادامه دارد و بسیاری بر این عقیده هستند که اگر سردار اسعد مقام شاهنشاهی ایران را می پذیرفت بدون شک شکوه و عظمتی مانند شاهنشاهی کریم خان زند را تجربه می کردیم و هیچگاه دیکتاتوری رضاخانی و بعداز آن را به هر اسم و مرامی شاهد نمی بودیم.

تصویری از سپاه بختیاری بعد از فتح تهران

اما از این که بگذریم! سخن از شهدای راه آزادی چیز دیگریست ، آنان که به بهای خون خود آزادی را برایمان به ارمغان آوردند و ما نتوانستیم این ارزشمندترین دارایی را حفظ کنیم! یکی از این شهدا پسر عمه سردار اسعد ، شهید آنبی بختیار جوان شجاعی بود که همسر و دو فرزند خود را همچون بسیاری از همرزمانش ترک گفته بود و در رکاب پسر دایی خود بر علیه ظلم و ستم قاجاری خروج کرد که در این راه به فیض شهادت نائل گردید و در گورستان ابن بابوی واقع در شهر ری در کنار بسیاری دیگر از شهدای مشروطه از جمله دکتر فاطمی(پرواضحه که هم عصر نبودن) به خاک سپرده شد. با بازگشت سپاه فاتح بختیاری اینک نوبه تعیین تکلیف وضعیت شوهر از دست داده ها و یتیمان رسیده بود ، یک به یک تعیین تکلیف شدند و صغار شهید آنبی بختیار هم با احترام خاصی برایشان تعیین تکلیف گردید و مکتوب زیر ماحصل جلسه سران بختیاری در این ارتباط است . این سند که مهر و دست خط بزرگان ایل بختیاری را به پای خود دارد مکتوبی است که به نحو جالبی هم شجره نامه ما محسوب می شود و هم خبر از ثروتی هنگفت بجا مانده از شهید آنبی بختیار می دهد.

توضیح : پدر بزرگ بنده فرزند دوم شهید آنبی بختیار بنام عباسعلی می باشد که روحشان درآرامش ابدی .آمین

در ادامه متنِ سند پیوست به انضمام پاره ای توضیحات که در پرانتز و به جهت شناس بیشتر بوده ، ذکر شده است. من چون وابستگی روحی عمیقی به بی بی هام (چه پدری چه مادری) دارم لذا اشاره به این نکته را لازم می دانم که در این سند بی بی بزرگم (جده بزرگ پدری) شاهزاده بتول که همچون سردار بی بی مریم بختیاری بسیار خوشنام هستند ، ذکر شده اند و می دانیم ایشان عروس و ناموس ایل بزرگ بختیاری هستند و حسابشان از بقیه قاجار جداست! و صد البته هر وصلتی که میان اعضای ایل بختیاری و اعضای خاندان سلطنتی به اصرار خاندان سلطنتی و به جهت ایجاد پایگاه در ایل بختیاری صورت پذیرفته هم شامل همین قاعده می شود ;) .

====================================

بسم الله الرحمن الرحیم

صورت اموال مرحوم آنبی بختیار – غرض از التحریر و سببا عن تسطیر – آنکه حاضر گردیدند -  عالیجنابان از فامیل معتمد از بزرگان بختیاری کمره علیا فی حاله یصبح منه اعترافاته و عالم به شرعیه و العقل سالمه – همه حاضرین عالیشأنه بطول بقاعه عمرهما – اغربا و اعمام و عم ها اعم از ذکورواناث درخصوص اموال صغار مرحوم مغفور جنت المکان خلد آشیان شهید راه وطن آنبی خلف مرحوم حاج ابوتراب ابن مغفور جنت مکان علی خان ابن آقا خان حسب ارث اموال پدارن مغفوره تاکنون میان اولاد تقسیم نگردیده باحضور بستگان از سببی و نسبی با نظارت دقیق به شرح زیر املاک – اشجار – و باغات جم چار – دیم و آبی – دام – عمارت – سهم ارث هر یک از املاک خمه علیا که شش دانگ که دو دانگ آن متعلق به بی بی شاهزاده بتول صبیه مرحوم شاهزاده تیمور میرزا (پسر محمدتقی حسام السلطنه پسر هفتم فتحعلی شاه) همسر مرحوم آقاخان (آقاخان بختیاری معاصر با آقاخان محلاتی ، آقاخان نوری ) جده اعلاء صغار و یک هشتم از باقی اموال متعلق به زوجه دوم بی بی اقدس الملوک صبیه مرحوم حسین خان سرلک بختیاری (جد خوانین کاهریزسرخ) جده امی اعلای صغار الباقی فی مابین نه تن از وراث بنام های حاج ابوتراب ، کربلایی معصوم ، رضا ، مسیب ، حمید ، و اولاد اناث ، فاطمه ، سارا ، ماه بیگم ، رباب ، هر یک از اولاد ذکور هریک دوسهم و اولاد اناث یک سهم ازاملاک را با رضایت قبول نمودند مضاعفا املاک قریه کریم آباد که از مایملک شخصی مرحوم حاج ابوتراب است که یک دانگ از شش دانگ می باشد که در حال حاضر با ورثه مرحوم علی اکبر خان و کریم خان مشترک است از این تقسیم بندی جداست فقط به ورثه آن مرحوم که سه پسر بنام های آنبی ، آامید ، آعلی و دو دختر بنامهای زبیده خانم همسر عبداله سرلک بختیاری و زیورخانم همسر برزو سرلک بختیاری از خوانین زادگان ساکن قهرکهریز هستند که سهم هریک جدا صورت برداری شدو یک نسخه از سند قباله نامچه عینا برای هریک با سهم ارث فی المجلس به هریک داده شد. الی صغار مرحوم آنبی که فعلا صغیر هستند و تصرف در اموالشان مقدور نمی باشد که فامیل از عموها و معتمدین بر اموال نظارت و سرپرستی خواهند نمود و مادر صغار بی بی سکینه تا مدامی که بخواهند و همسر اختیار نکنند ولی قهری درغیر اینصورت عموها کفالت صغار را بعهده خواهند گرفت حسب فرمایش عالیجاه زبده العناوین جناب اشرف امجد محمد قلی خان سالار اعظم ابن حضرت اشرف حاج علی قلی خان سردار اسعد بختیاری عموها کفالت و نظارت اموال صغار را بعهده گرفتند . اما بعد شرح اموال صغار آنبی ابن حاج ابوتراب بنامهای مصطفی هشت ساله و عباسعلی چهار ساله طبق روئیت و مشاهدات حاضرین عبارت اند از :

تصویر سند فوق الذکر

ثبت شده در سازمان اسناد ملی ایران

توضیح : پس از این تعیین تکلیف! فرزندان شهید آنبی بختیار به دلیل طمع خواری عده ای فرصت طلب که در پی ازدواج با همسر شهید بودند (و خب باتوجه به ثروت باقیمانده شاید طبیعی بوده)، سرنوشتی غم انگیز داشتند که از پرداختن به موضوع به دلایلی کاملا موجه معذور هستم.

توضیح دوم : همانطور که می دانید آن زمان چیزی بنام شناسنامه وجود نداشت . لذا وقتی در سال 1297 ملت شناسنامه دار شدند بسیاری افراد در ایل بختیاری را بنام طایفه شان ثبت کردند و فرزندان شهید آنبی بختیار نیز بنام طایفه خود یعنی تراز ثبت شدند. تصویر زیر که متعلق به سنگ قبری در گورستان دهنو صمصام می باشد بیانگر طایفه تراز است که شامل فامیل های بیشماری می شود.

در این تصویر گفته شده سرلک من طایفه تراز:

اما این یکی قبر میگه نخیر تراز من طایفه سرلک !

اینم میگه نخیر تراز خالی !

خلاصه چه علی خواجه چه خواجه علی ، فرقی نمیکند :)

 و اما پسر اول مرحوم عباسعلی تراز پدر بنده استاد علی اکبر تراز هستن که جانباز شیمیایی هشت سال جنگ تحمیلی می باشند و شغل اصلی ایشان معلمی بوده است و در دوران تحصیل از سوی وزارت آموزش پروش ( در زمان تصدی دکتر محمد علی نجفی) دوبار معلم نمونه کشوری شده اند . پدرم به موازات شغل معلمی از شهره های بخش صنعت و معدن و از موسسین شرکت عمران و توسعه شهرستان الیگودرز فعال در حوزه صنعت و معدن با 8 هزار سهامدار می باشند (البته فی سبیل الله) . مطلب دیگر اینکه پدرم بیش از8 سال است که مشغول تحقیق در مورد قیام مشروطه و بازنویسی تاریخ مشروطه هستند که در آن به نقش ایل بختیاری با مستندات غیر قابل انکار و بعضا دست اول که در هیچ کتابی منتشر نشده پرداخته اند ، ویرایش این اثر که با همکاری سازمان اسناد ملی ایران انجام شده بوسیله جناب آقای دکتر ذاکری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران صورت پذیرفته است که امید می رود با توجه به پرداختن به برخی واقعیات تاریخی پنهان شده در پسِ روایتگری سلیقه ای برخی مورخین وابسته ، در ممیزی وزارت ارشاد گیر! نکند و اجازه چاپ بیابد .

/ 10 نظر / 194 بازدید
صدرا

سلام خوشحالم در فیسبوک در خدمت شما هستیم.

سهراب سرلک

با سلام خدمت شما همتبار گرامی.لطفا درباره سرلک من طایفه تراز یا تراز من طایفه سرلک بیشتر توضیح بدیدکه کدوم سرشاخه اصلیه.چون طبق فامیلیم من از طایفه سرلک بختیاری هستم اما بعضی اقوام از طایفه تراز اسم میبرند.در ضمن شما می توانید به وب استاد رضا سرلک نویسنده کتاب طایفه سرلک سری بزنید اسم خوانینی که در بالا نام بردید در این کتاب هم جزو خوانین سرلک آمده است.منتظر پاسخ شما هستم.ارادتمند شما...

سهراب سرلک

سلام و عرض ادب.بله مادرگرامی استادرضا خان سرلک هم از نسل خسرو خان و آقا خان سرلک میباشند؛سوال بنده هم جهت بالا بردن اطلاعات خودم راجبه تبارم بوده.و طایفه سرلک از خوانینی به پا خواسته که به ندرت در طوایف بختیاری مشاهده میکنیم .میر جهانگیر و خلیل خان سرلک هم همه می دانند به وجود آورنده هفت و چهار بوده اند.ما باید به اصالت وتاریخی بودن ایل و تبار خود ببالیم. موفق باشید

سرلک

با سلام.جناب تراز در پاسخ زیر گفته اید تراز نام منطقه ای است که محل گردهمایی خوانین بختیاری و تصمیم گیری در مورد مسائل ایلیاتی بوده.میشه بگید این منطقه دقیقا کجاست؟

تراز

با سلام و احترام.جناب تراز.عده ای از طایفه تراز در روستای دهنو صمصام هستند.اینها4لنگ اند یا 7لنگ؟

سرلک.تراز

با سلام.بله عده زیادی سرلک ها هم درآن منطقه هستند.اما چرا بزرگان سرلک بختیاری خود را 4لنگ می دانند اما تراز ها 7لنگ؟اما میگویند در زمان حشمت الدوله قاجار حاکم گلپایگان هنگامی که خوانین و بزرگان سرلک را به جرم شرارت و سرکشی دستگیر و بسیاری را اعدام و بسیاری را از این منطقه به دشت لالی کوچ داده اند با توجه به اینکه شما فرموده اید تراز نام منطقه ای در لالی میباشد که محل گرد همایی خوانین بختیاری بوده است چه بسا خوانین سرلک نبوده و پس از کوچ به این منطقه با نام سرلک.تراز هستند؟اگرشما از نسل حاج رستم خان باشید طبق گفته ی بزرگان سرلک خصوصا استاد رضا سرلک باید 4لنگ باشید.واگه میشه حتما بگید که سرلک تراز از کی و کجا به این منطقه وارد شده و اکثرا ساکن کجا شده اند؟وچرا در سال 1297 که ملت شناسنامه دار شدند بعضی از تراز ها فامیلی خود را تراز گذاشته و بعضی ها هم سرلک.آیا بین آنها وطایفه آنها تفاوت وجود داشته؟ارادتمند شما...

سرلک.تراز

جناب تراز بسیار از سخنان شما بهره بردم .یا حق

سعید

فدایی داری خانزاده با مرام :)

جهانشاهی

آقا جمال عرض ارادت سالار

شوشتری

سلام برادر عزیز . خیلی خرسندم از اینکه به ایل و تبار خود وفادار هستید. خدا نگهدار شما