استفان هِسِل (Staphane Hessel) درگذشت

دیپلمات، نویسنده و شاعرِ آلمانی تبارِ فرانسوی و تنها بازمانده از هیأت دوازده نفری تدوین کنندگان «منشور جهانی حقوق بشر»، در نود و پنج سالگی در پاریس درگذشت.

در سال ۱۹۴۶ میلادی، رئیسِ دفتر جانشین دبیرکل سازمان ملل متحد می شود و دو سال بعد، در سال ۱۹۴۸ میلادی، دبیر کمیسیون حقوقِ بشر سازمان ملل. استفان هسل یکی از همکاران هیئت تدوین کننده «منشور جهانی حقوق بشر» و آخرین بازمانده این هیئت دوازده نفری بود. واپسین فعالیت هسل در عرصه اجتماعی، تلاش برای پیروزی فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیالست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ میلادی بود.

«برآشوبید!»

استفان هسل که یکی از پیگیرترین مدافعان حقوق بشر و از شخصیت های سرشناس فرانسه بود، در نود و سه سالگی، جُستاری نوشت که در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی به صورت کتابچه ای و با عنوان «برآشوبید!» در فرانسه منتشر شد.

او با انتشار این کتابچه سی و چند صفحه ای که تنها در فرانسه، در عرض یک سال، یک میلیون نسخه از آن به فروش رسید، به شهرت جهانی اش افزوده شد. ترجمه این کتاب به سرعت به زبان های دیگر، و از آن جمله انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی و ژاپنی منتشر شد و در فهرست کتاب های پرفروش سال قرار گرفت. افزون بر اینها، متن ترجمه انگلیسی آن در مجله «دی نیشین» (The Nation) نیز به چاپ رسید. در این میان نزدیک به پنج میلیون از کتاب «برآشوبید!» در ۳۵ کشور جهان به فروش رسیده است و همچنین از متن آن برای تهیه مستند گونه «برآشفتگان» Indignados که در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد، استفاده شده است. تونی گاتلیف، سینماگر فرانسوی متولد الجزایر در این فیلم رویدادهای جنبش های اعتراضی اخیر در کشورهای اروپایی و به خصوص ابعاد این جنبش را در اسپانیا نشان می دهد.

/ 2 نظر / 38 بازدید
ستاره سادات

هرچند شما ب وبلاگم سر نمیزنید اما من ب وبلاگ تخصیصتون همیشه سر میزنم براتون ارزوی موفقیت دارم

صدرا

سلام کلاً عادت دارم میگم خدا رحمتشون کنه و خداوند خودش تشخیص میده چه کسی خوبه چه کسی بد و البته اینگونه که شما نوشتید ظاهراً انسان خوبی بوده و فعالیت های مفیدی داشته. شخصاً به مطالب وبلاگ شما علاقه دارم و در انتخاب وبلاگ های برتر یکی از انتخاب های بنده وبلاگ شما بود که در سیمرغ نظرم رو علنی کردم و از آن هم دفاع می کنم.