شبیه سازی دادگاه بین المللی کِریمه در ICJ

Philip C. Jessup International Law Moot Court Compétition عنوان مسابقات جهانی شبیه سازی دادگاه بین المللی در دیوان بین المللی دادگستری بعنوان رکن اصلی سازمان ملل متحد است که بزرگترین رقابت در نوع خود محسوب می شود و هر ساله توسط انجمن جهانی دانشجویان حقوق بین الملل واقع در واشینگتن دی سی همزمان با نشست سالانه انجمن آمریکایی حقوق بین الملل ، با شرکت بیش از 550 دانشکده حقوق بیش از 80 کشور برگزار می شود که از هر دانشکده حقوق یک تیم با رهبری یکی از اساتید خود مجاز به شرکت در این مسابقات می باشد . موضوع مسابقات اصولا مسائل و مناقشات روز جهانی است که با توجه به آنها ، شرکت کنندگان خود را آماده دفاع و ایفای نقش می کنند. از مهترین معیارهای ارزیابی عملکرد تیم ها به موارد زیر می توان اشاره کرد :
1. قدرت استدلال و صورتبندی ادله مطرح شده
2. تسلط به منابع معرفی شده و قدرت استناد به قضایا و پرونده‌های مرتبط
3. تفکر استدلالی – انتقادی
4. روحیه کار گروهی و مشارکت تمامی اعضای گروه در فرایند دفاع
5. قدرت خلاقیت در موقعیت‌های پیش‌بینی نشده و امکان رویارویی با چالش‌های جدید
6. فن بیان و قدرت نگارش
7. رعایت شئونات دادگاه در منش و روش
توضیح : همه ساله جای دانشجویان ایرانی در این مسابقات خالی است! . 
اما خب فکر می کنم حالا که ابر و باد مه و خورشید و فلک دست به دست هم داده تا دانش آموختگان جوان حقوق بین الملل از حضور در عرصه های بین المللی محروم شوند ، دلیل خوبی نیست که دست روی دست بگذاریم و ازآماده سازی خود برای آینده دست بکشیم. بالابردن توانایی های علمی در دنیای به شدت درهم تنیده کنونی که با وسایل ارتباط جمعی می شود به همه اطلاعات دسترسی داشت امری شدنیست . تحقیقا به این نتیجه رسیدم که آن دست از دانش آموختگان حقوق بین المللی مملکت که توانسته اند به مدارج بالای علمی برسند و در دنیای این علم حس تواضع همگان را به خود جلب نمایند ، به هیچ عنوان روی کمک های دولتی حساب باز نکرده اند و با همت خود راه پیشرفت را پیموده اند 
من فکر میکنم که خودمان باید ابتکار به خرج دهیم و با به راه انداختن فعالیتهای علمی راه را برای ارتقای توانایی های علمی خود هموار کنیم . لذا به این نتیجه رسیدم که خب حالا که به هر دلیل ماها نمیتوانیم در فعالیتهای بین المللی اینچنینی شرکت داشته باشیم ، چرا خودمان فعالیتی مشابه نداشته باشیم؟ به همین جهت پیشنهاد شبیه سازی دادگاهی برای قضیه کِریمه را دادم و خب البته دوستان حقوق بین المللی موضوع را زیاد جدی نگرفتند و این هم یکی از مشکلات ما در این رشته جهانی محسوب می شود ، به هرحال آن دسته از دوستان که رغبتی نشان دادند و همراهی کردند از ایشان ممنونم ! آنهایی هم که همراهی نکردند ان شاءالله در برنامه های بعدی همراهی کنند!
در هر صورت آنچه که در ادامه آمده است ماحصل شبیه سازی خودم از دادگاه #ICJ است که برای اظهار نظر دوستان گذاشتم :
قاضی دیوان : موضوع دادگاه بررسی مشروعیت یا عدم مشروعیت جدایی شبه جزیره کِریمه(Crimea) از قلمروی دولت اوکراین و الحاق آن به خاک کشور روسیه در پی همه پرسی 14 مارس 2014 است . پیرامون بحث الحاق عناوین مهمی مثل بحث حق تعیین سرنوشت (Self determination) ، بحث اصل تمامیت ارضی، بحث مشروعیت مداخله نظامی روسیه نیز مطرح است .
در این خصوص اوکراین اظهار می دارد رفتار روسیه برخلاف موازین حقوق بین المللیست و پاسخ روسیه این است که خیر کاملا منطبق با موازین حقوق بین الملل و در چارچوپ پیمان های بین المللیست . لطفا ابتدا نماینده اوکراین دلایل خود را بیان نمایند.
نماینده اوکراین :
عالیجناب! حضور نظامی روسیه در خاک اوکراین مصداق توسل به زور است و نقض قاعده آمره بین المللی مطابق با ماده 51 منشور ملل متحد تلقی می گردد .
قاضی خطاب به نماینده روسیه : در پاسخ به ادعای نماینده اوکراین چه دارید بگویید؟
نماینده روسیه : عالیجناب! ما در تاریخ.. توافقنامه ای امنیتی (توافقنامه با اوکراین در مورد ناوگان دریای سیاه در شبه جزیره کریمه ) بااوکراین منعقد کردیم که طبق آن در چنین مواقعی اجازه داریم نیروهای نظامی خود را به جهت دفاع از جان شهروندان روسی تبار و همچنین در چارچوب RTOP برای جلوگیری از درگیری داخلی و بروز وضعیی همچونshort of war در اوکراین مستقر کنیم . علیجناب همانطور که ملاحظه می فرمایید طبق این اسناد رضایت قبلی دولت اوکراین جهت چنین اقدامی کسب شده است و همانطور که می دانید اینکه یک دولت قانونی برای مساعدت نظامی به دولتی دیگر درخواست دهد امری است که از منظر حقوق بین‌الملل موجبات قانونی بودن و قانونی شدن حضور نظامی در یک کشور خارجی را فراهم می‌کند ، عالیچناب متذکر می شوم که حقوق بین‌الملل در برابر رضایت دولت میزبان به حضور نظامی یک دولت دیگر، رویکرد پذیرش و تمکین را در پیش گرفته و اساساً این گونه اقدامات و عملیات‌های مرتبط با آن را خارج از مفهوم «مداخله نظامی» می‌شمارد و رویه غربی‌ها نیز تا کنون بر مشروعیت این اقدامات استوار بوده است و اتفاقا خودِ آنها براساس رویکرد گسترش حضور نظامی در سایر سرزمین‌ها، مبتکر این قاعده در حقوق بین‌الملل بوده اند تا بتوانند با کسب رضایت دولت میزبان، ظرفیت‌های نظامی خود را در این کشورها فعال کنند. عالیجناب مگر نه اینکه درحقوق بین الملل تمامیت ارضی و صلح در فضای سرزمینی، امری تابع رضایت دولت‌های ذیربط است و از این رو، اصل بر توافق و حاکمیت اراده آنهاست پس مادامی که رضایت حاصل شده باشد، نمی‌توان از منع توسل به زور برای منع یا محدودکردن عملیات‌های نظامی مذکور یاد نمود.
قاضی خطاب به نماینده اوکراین : دربرابر استدلال نماینده روسیه آیا جوابی دارید ؟
نماینده اوکراین : بله عالیجناب! 
دولتی که نماینده روسیه به آن اشاره می کند ، اساسا غیر مشروع تلقی می شود که با کودتای رنگین علیه دولت قانونی خانم یولیا تیموشنکو روی کار آمد و صلاحیت چنین رضایتی را در چارچوب توافق نامه ای که گفتند از اساس نداشته است . عالیجناب مگر نه اینکه تنها یک دولت قانونی و مشروع می تواند چنین رضایتی بدهد؟ 
قاضی بین صحبتهای نماینده اوکراین : اما این دولت توافق نامه های دیگری هم امضا کرده است و همین الان در حال اجرا هستند ، این توافق نامه ها عموما تجاری هستند و با شرکای غربی منعقد شده اند و البته روسیه . چگونه است اینها معتبر تلقی می شوند اما این موافقتنامه امنیتی با روسیه خیر؟ بر این اساس ادعای شما مبنی بر عدم مشروعیت دولت یانوکویچ پذیرفته نیست . دلایل دیگر شما را می شنویم .
نماینده اوکراین : عالیجناب درخواست وقت تنفس دارم.
قاضی : پذیرفته می شود . دادگاه یک ساعت دیگر از سر گرفته می شود
قاضی ؛ جلسه رسیدگی پس از وقت تنفس یک ساعته از سر گرفته می شود: بررسی مواضع روسیه نشان می دهد که این کشور حضورش در اوکراین را یک دخالت بشر دوستانه در چارچوب مسئوولیت حمایت می داند و استدلال کرده است که حفاظت از روس تبارها ، حتی اگر رسما اتباع اوکراین باشند ، یک مبنای حقوقی محکم برای اعزام نیرو به کریمه است . از نماینده اوکراین می خواهم پاسخ خود را بیان نمایند .
نماینده اوکراین : عالیجناب ! چنین اقدامی آن هم در خاک کشوری دیگر، حتی اگر نیاز جدی و واقعی به اقدام برای حفظ جان اتباع خود باشد، در تعارض با اصل تمامیت ارضی در حقوق بین الملل است. لذاعالیجناب تاکید میکنم که اقدام روسیه تعارض به اصل تمامیت ارضی تلقی می شود ، باید از نماینده روسیه پرسیده شود که آیا مصداقی برای اثبات ادعای خود در ارتباط با مشروعیت چنین رفتاری دارند؟
قاضی خطاب به نماینده روسیه : لطفا پاسخ نماینده اوکراین را بدهید.
نماینده روسیه : عالیجناب ! زمانی که هدف از دخالت نظامی نجات اتباع خود ، که جانشان بدون تردید در خطر است باشد با توجه به میزان خطری که متوجه اتباع است ممکن است چنین دخالتی مشروع توصیف شود. و با توجه به تهدیدات ناتو و خشونت طلبان داخل اوکراین کارشناسان ما و بسیاری از کارشناسان بین المللی چنین خطری را در بالاترین حد خود ارزیابی کرده اند. همچنین مایلم در محضر دادگاه به جهت تنویر افکار از دو مثال در این خصوص یاد کنم ، یکی عملیات نجات اسرائیل در اوگاندا سال ۱۹۷۷ و دیگری عملیات نجات آمریکا در طبس سال ۱۹۸۰ است. و همه ما می دانیم که این دو عملیات از مبنای حقوقی و اخلاقی لازم برخوردار بودند و حال اینکه خطری که متوجه اتباع روس در اوکراین بود بسیار بیشتر از دو مثال یاد شده بوده است.
نماینده اوکراین : عالیجناب ! نماینده روسیه با شبیه سازی غیر مرتبط سعی در اغوای دادگاه دارند، همانطور که میدانید تردیدی نیست که ادعای تهدید جان اتباع خود باید مبتنی بر اطلاعات و واقعیات بی چون و چرا باشد تا بتوان در مورد مشروعیت احتمالی کاربرد نیروی نظامی قضاوت کرد، امری که در مورد وضع فعلی او کراین بکلی نادیده گرفته شده است و در واقع باید بگویم که به هیچ عنوان جان اتباع کشور روسیه در خطرنبوده است.
قاضی خطاب به نماینده روسیه : آیا می توانید ادعای خود را مبنی بر به خطر بودنِ جان اتباع روسی ثابت کنید؟
نماینده روسیه : بله عالیجناب ! اما قبل از اثبات تاکید میکنم که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهور قانونی اوکراین در نامه ای مورخ اول مارس ۲۰۱۴ از روسیه درخواست کرده به اوکراین نیرو بفرستد و همین دلیل کافیست برای اعزام نیرو و اما شما تصور میکنید دلیل چنین درخواستی چه بوده است؟ پر واضح است خطر جنگ داخلی اوکراین را تهدید میکرد و نیاز بود چنین مداخله ای صورت گیرد . ما اگر به درخواست دولت قانونی اوکراین پاسخ مثبت نمی دادیم این ناتو بود که نیروهای خود را در این کشور مستقر می ساخت و زمینه تنش بزرگی را در منطقه فراهم می کرد ، حال اینکه ما خود نسبت به حفظ جان اتباع روس ذیحق هستیم و توان آن را نیز داریم.
نماینده اوکراین : عالیجناب ! اما محکومیت شدید روسیه از سوی کشورهای دیگر نشانه آن است که عملکرد این کشور، صرف نظر از غیر قانونی بودن آن، از نظر سیاسی نیز غیر قابل قبول است و در چنین مواقعی این کشورها بر اساس حقوق بین الملل حق دارند اقدام متقابلی در برابر کشور خطا کار به عمل آورند. 
نماینده روسیه: عالیجناب ! نماینده اوکراین در حال فرافکنی هستند ، ایشان از کدام کشورها صحبت می کنند؟ شرکای ایشان پیش نویس قطعنامه ای را علیه ما به مجمع عمومی سازمان ملل دادند و نتیجه را دیدیم ، از بین193 عضو 100 کشور با تهدید آمریکا و اتحادیه اروپا رای دادند و مابقی که زیر بار فشارهای سیاسی و اقتصادی غرب نرفتند خیر ، و البته این رای گیری با توجه به نقش تاثیر گذار کشورهای غربی در پروسه رای گیری فاقد ارزش است و نمی تواند مبنای تصمیم گیری دادگاه محترم تلقی شود. اما با فرض اینکه شما برای این رای گیری ارزش قائل شوید ، می خواهم بدانم که رای گیری در کِریمه در راستای حق تعیین سرنوشت که یکی از اهداف والای سازمان ملل متحد است که یکی از عوامل اثرگذار بر صلح و امنیت بین المللی می باشد ، مهمتر است یا رای گیری در مجمع عمومی سازمان ملل؟ آیا ICJ بعنوان رکن اصلی سازمان ملل متحد یک فرآیند سیاسی را بر یک قاعده آمره بین المللی ارجح می داند؟ من دادگاه محترم را به قطعنامه مجمع عمومی در 14 دسامبر 1960 در خصوص «اعطای استقلال به سرزمین ها و خلق های تحت سلطه» در زمینه سازی حق تعیین سرنوشت ارجاع می دهم و تاکید می کنم که حقوق دانان بین الملل نه تنها این قطعنامه مجمع عمومی را به دلیل محتوایش الزامی می دانند بلکه آن را اصلی ترین سند حقوقی حق تعیین سرنوشت معرفی کرده اند.
حرف ما هم همین است که بگذارید مردم کریمه خود در خصوص سرنوشتشان تصمیم بگیرند . مگر نه اینکه در فقره ای دیگر در گذشته جزایر پالائو که توسط ایالات متحد آمریکا اداره می شد با انجام همه پرسی در سال 1993 به استقلال دست یافت آمردم پالائو هم مانند مردم کریمه بین خودمختاری و تحت سلطه امریکا ماندن حق انتخاب داشتند ، چگونه است که امروز حق تعیین سرنوشت مردم کریمه از سوی غربی ها نادیده گرفته می شود؟ و البته مثالهای دیگری هم وجود دارد از جمله بحران بالکان و جدایی کرواسی، اسلونی، مقدونیه و بوسنی و هرزه گوین از یوگسلاوی و در اندک مدتی پدید آمدن دو کشور صربستان و مونته نگرو ... و همچنین مایلم به عملکرد همین دیوان در این خصوص اشاره کنم که در ارتباط با جدایی یکجانبه کوزوو مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اکتبر 2008 با تصویب قطعنامه ای از دادگاه لاهه درخواست کرد تا مطابقت جدایی یکجانبه کوزوو از صربستان را با حقوق بین الملل بررسی کند. دادگاه لاهه هم از دولت ها خواست چنانچه تمایل دارند نظراتشان را درباره جدایی کوزوو ارسال کنند. به این ترتیب، برای اولین بار فرصتی فراهم آمد تا رویه و دیدگاه دولت ها درباره موضوع چالش برانگیز جدایی طلبی مورد بررسی قرار گیرد.
در پاسخ به درخواست دادگاه لاهه، 35 دولت نظرات مکتوب خود را به دادگاه ارسال کردند. از این جمع، 21 دولت با جدایی کوزوو موافق و 14 دولت با این موضوع مخالف بودند و دادگاه لاهه درآخر اعلام کرد که حقوق بین الملل ممنوعیتی بر جدایی یکجانبه برقرار نکرده است.
نماینده اوکراین حرف های نماینده روسیه را قطع می کند و فریاد می زند عالیجناب در همین قضیه کوزوو ، روسیه از مخالفین جدایی بود . حالا منافعش اقتضا می کند که موافق باشد. 
قاضی : خلط مبحث نکنید ، مخالفت درگذشته سخن منطقی امروز را زیر سوال نمی برد. ما اینجا هستیم که بررسی حقوقی انجام دهیم.
قاضی خطاب به نماینده روسیه : ادامه بدهید؛
نماینده روسیه : عالیجناب لازم می دانم به جهت رفع ابهام در خصوص کوزوو توضیحی کوتاه ارائه دهم
موضع حقوقی دولت روسیه که در مخالفت با شناسایی جدایی یکجانبه کوزوو قرار داشت به این ترتیب بود که «لایحه حقوقی ما بر مبنای تئوری «جدایی چاره ساز» (Remedial Secession) نوشته شد. روسیه در این لایحه اعلام کرد که جدایی طلبی در حقوق بین الملل علاوه بر «استعمارزدایی» شامل «نقض فاحش حقوق بشر» هم می شود. بنا به اعتقاد دولت روسیه زمانی که «یک حمله مسلحانه از سوی دولت مرکزی به جمعیتی ترتیب داده شود به نوعی که موجودیت آن جمعیت تهدید شود و هیچ راه چاره دیگری باقی نمانده باشد» باید با توسل به تئوری جدایی چاره ساز برای مردم آن دولت حق تعیین سرنوشت و در نتیجه جدایی از دولت مرکزی قائل شد». به این ترتیب از منظر دولت روسیه مثلا در قضیه اوستیا و آبخازیا از آن جا که دولت گرجستان با لشگرکشی به آبخازیا و اوستیا، موجودیت مردم این کشور را تهدید کرده است در نتیجه باید مشروعیت جدایی این مناطق شناسایی شود اما چون چنین تهدیدی از جانب صربستان علیه کوزوو وجود نداشت تنها باید قائل به «حق تعیین سرنوشت داخلی» یعنی تحقق حقوق مردم آلبانیایی تبار کوزوو در ساختار سیاسی دولت صربستان تاکید می شد و نه «حق تعیین سرنوشت خارجی» یا همان استقلال و جدایی یکجانبه ، پس ما نقض فاحش حقوق بشر یا خطر جنگ داخلی را مبنای تصمیم خود در چنین مواقعی می دانیم و اما با این وجود رای دیوان درباره استقلال کوزوو را پیشاپیش مُهر تاییدی بر جدایی کریمه از اوکراین می دانیم. عالیجناب فکر میکنم با مجموع دلایلی که گفته شد دیگر حرفی باقی نمی ماند .
قاضی خطاب به نماینده اوکراین : صحبتهای پایانی شما را میشنویم .
نماینده اوکراین : عالیجناب! ما مخالف اصل حق تعیین سرنوشت نیستیم بحث ما این است که اعمال این حق با اعمال زور و تهدید روسیه صورت گرفته است و مغایر با اصول بنیادین حقوق بین الملل همچون عدم مداخله و منع تهدید یا توسل به زور است. همچنین دولت روسیه هنوز نتوانسته است دلیل قانع کننده ای جهت اثبات به خطر بودن جان روس تبارها در اوکراین ارائه دهد و استناد وی به RtoP بی اساس است.

نویسنده : جمال الدین تراز

/ 0 نظر / 50 بازدید