حقوق بین الملل و حقوق ملی

New Page 1
   
تماس درباه من اتاق بازرگانی اخبار کانون وکلا دفتر سازمان ملل دفتر یونیسف صفحه نخست
 

  روز جهانی ماندلا
نویسنده : جمال الدین تراز - ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٢۸
 

قدردانی از مبارزات یک مرد برای آزادی

سازمان ملل روز (۱۸ ژوئیه/ ۲۷ تیر) را به عنوان روز جهانی ماندلا برای تقدیر از کسی که نامِ او با آزادی و صلح گره خورد به ثبت رسانده است.


نلسون ماندلا، نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد. وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا بود که به خاطر مبارزه علیه رژیم آپارتاید محاکمه و زندانی شد.

ماندلا ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۰ پس از ۲۷ سال از زندان آزاد شد. سال ۱۹۹۳ جایزهٔ نوبل را به طور مشترک، با فردریک دوکلرک، آخرین رییس جمهوری رژیم آپارتاید که زمینه های آزادی نلسون ماندلا را فراهم کرده بود، دریافت کرد.

سال ۱۹۹۴ ماندلا در نخستین انتخابات دمکراتیکی که در این کشور برگزار شد به عنوان رئیس جمهور انتخاب و تا سال ۱۹۹۹ در این مقام فعالیت کرد.

بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به نشانه احترام وی را 'مخولو' (پدربزرگ) صدا می‌زنند.


comment نظرات ()

  رو سینه را هفت آب شوی از کینه‌ها
نویسنده : جمال الدین تراز - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱٢
 
رفتار طبق پروتکل با نلسون ماندلا!


هنگامی که در بیمارستان «سینا» در سکرات موت دست و پا می‌زدم، او به آقای خاتمی تلفن کرده و جویای وضعیت من شده بود. (در فکر آش و سبزی بیمار خویش بود! ) اکنون که وی در بستر احتضار افتاده و چشم جهانی نگران اوست، وظیفه اخلاقی حکم می‌کند که دست آرزومندی از آستین دعا درآورم و برای مردی که قلبی بی‌کینه نسبت به بشریت داشت، آرامش روان از خدای مقلب القلوب استدعا کنم.
قاره آفریقا مردان بزرگی به خود دیده است، قوام نکرومه، پاتریس لومومبا، جمال عبدالناصر و... اما هیچ‌یک در قواره رهبری جهانی چون نلسون ماندلا نبوده‌اند، کسی که توانست سیاهپوستان آفریقای جنوبی را از شهروندی درجه چهارم (بعد از سفیدپوستان، دو رگه‌ها و هندی‌ها) بر مصدر امور کشور خود بنشاند و نظام آپارتاید را الغا و امحا کند.  او 27 سال زندان را به جان خرید تا به همه بفهماند بنی‌آدم اعضای یکدیگرند و خداوند به نفس انسان کرامت داده تا دیگر نگرو و سیاه‌برزنگی از زبان‌ها بیفتد و آدمیان به قلوب بنگرند نه به قشور.  او در دوران مبارزه آنقدر با نفسش جهاد کرده بود که بتواند دشمنان را ببخشد و حتی از توانایی‌های آنان در دولت خود استفاده کند.  به همین لحاظ من او را یک عارف واصل می‌دانم که آنقدر روح خود را صیقلی کرده بود که می‌توانست به منزل تجلیه برسد.

رو سینه را چون سینه‌ها هفت آب شوی از کینه‌ها / وآنگه شراب عشق را پیمانه شو پیمانه شو

هنگامی که به ایران سفر می‌کرد به او خبر داده بودند که در ایران یک زندانی وجود دارد که بیش از تو در زندان بوده است (یکی از زندانیان توده‌ای که هم قبل و هم بعد از انقلاب را تجربه کرده بود) و او تنها تقاضایش از مسوولان ایران آزادی وی بود که اجابت شد.  در همین سفر، وزارت خارجه ما که می‌خواست طبق پروتکل عمل کند، معاون خود را برای استقبال از پیرمرد به فرودگاه فرستاد (چون ماندلا آن موقع دیگر رییس‌جمهور نبود) اما وی آنقدر بلندنظر بود که این امور را به چیزی نگیرد، اما وقتی از ایران به ترکیه رفت، رییس‌جمهور آن کشور در پاویون به استقبال او شتافت و هکذا در هر سفری که می‌رفت، بالاترین مقامات با آغوش باز از وی استقبال می‌کردند. بگذریم که اخیرا حرف‌هایی در مورد سفر ماندلا به تهران زده شد که دفتر وی، ناچار به تکذیب آن شد. گمان دارم که وظیفه شورای شهر تهران است که برای نکوداشت نام این رادمرد راه آزادی، دست به کار شده و مکانی را به اسم وی به ثبت برساند و همچنین از آقای خاتمی درخواست می‌کنم خود را برای سفر به آفریقای‌جنوبی و شرکت در مراسم بزرگداشت ماندلا آماده کند.
 
سعید حجاریان

لینک خبر :  http://sharghdaily.ir/?News_Id=14299


Abstract: The increasing expansion of activities of international organizations, especially the United Nations, and its significant effect on modeling human life through the human rights paradigm with an aim to support and protect human and citizenship rights against systematic and explicit violations, have led to the emergence of different solutions, doctrines, and support norms. The Responsibility to Protect Doctrine (RtoP or R2P) is among the most important doctrines introduced into this field. This doctrine has gained a special status in the theoretical discussions of scholars of international law in the course of its evolution to universal norms. It is considered a completely humanitarian strategy to support and protect human and citizenship rights. Due to the importance of this issue, the present descriptive-analytic manuscript, which was based on the achievements and studies of active international organizations, not only discussed the basics and characteristics of this doctrine, but also reviewed opposing viewpoints and the conceptual meaning of this doctrine. This study was aimed to answer the following question: How does R2P influence the process of developing and deepening citizenship rights at the national and international levels? It was also proved that R2P employs a corrective and interactive approach and thus it can be used as a useful and efficient solution by governments in crisis or in danger of crisis


جمال الدین تراز

ارئه دهنده خدمات حقوقی به تجار و بازرگانان بین المللی ، شرکت های نفتی ، دارندگان کارت بازرگانی و ... 

کارشناس فقه و حقوق اسلامی و کارشناس ارشد حقوق بین الملل

:...تلفن
:... فکس

E-mail:jamaltaraz@gmail.com

      مشاوره هوشمند حقوقی


Jamaledin Taraz, M.A.
Masters of Art in International Law & B.A. of Iran Law  

Legal service provider for international businesses, oil companies, business stakeholders

Tel: .....

Fax:.....

E-mail:jamaltaraz@gmail.com


دارای گواهینامه تخصصی مهارت های فن مذاکره در قراردادهای بین المللی

استاد دوره تخصصی : دکتر سید نصر الله ابراهیمی دکتری حقوق بین الملل خصوصی از دانشگاه شفیلد انگلستان - عضو هیأت علمی دانشگاه تهران - مدیر امور حقوقی و قراردادهای شرکت مهندسی و توسعه نفت - مشاور حقوقی شرکت ملی نفت ایران ، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن مدیریت پروژه ایران وعنوان: دکترین مسئوولیت حمایت و نقش آن در گسترش و تعمیق حقوق شهروندی

چکیده: گسترش روزافزون فعالیت سازمان های بین المللی با محوریت سازمان ملل متحد و نقش تاثیر گذار آنها در الگو سازی زندگی نوع بشر از رهیافت پارادایم حقوق بشری جهت حمایت و حفاظت از حقوق بشر و شهروندی در برابر نقض آشکار و سیستماتیک ، سبب ارائه راه حل ها ، دکترین ها و هنجارهای حمایتی مختلف شده است که دکترین مسئوولیت حمایت موسوم به (RtoP) یا (R2P) ، یکی از مهمترین دکترین های ارائه شده در این زمینه می باشد. دکترینی که در راستای تکامل خود به سمت تبدیل شدن به هنجاری جهان شمول ، امروزه در بحث های نظری اندیشمندان حقوق بین الملل جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است و بعنوان راهبردی کاملا بشردوستانه بسوی حمایت و حفاظت هر چه بیشتر از حقوق بشر و شهروندی تلقی می گردد که باتوجه به اهمیت موضوع در این پایان نامه «توصیفی تحلیلی» مبتنی بر دستاوردها و مطالعات سازمان های بین المللی فعال در این حوزه ، ضمن پرداختن به مبانی و ویژگی های آن و بررسی دیدگاه مخالفان و درک مفهومی از آن ، به این سوال اساسی که (R2P) چگونه در فرآیند توسعه و تعمیق حقوق شهروندی در سطح ملی و بین المللی تاثیر می گذارد پاسخ داده شده است و اثبات گردیده است که (R2P) رویکردی اصلاحی و تعاملی دارد و می تواند بعنوان راه حلی مفید و کارآمد در خدمت حکومتهای در معرض بحران یا بحران زده مورد توجه قرار گیرد.


 
 


ADMIN LOGIN                       2012 by Jamal Taraz; All rights reserved.